Šūkis

VYRO INTYMIOJI HIGIENA

 

Profilaktinė medicina moko, kaip išsaugoti sveikatą, kuri yra ne tik paties žmogaus, bet ir visuomenės turtas. Visų užkrečiamųjų ligų profilaktika prasideda nuo asmens higienos, o lytiškai plintančiųjų – nuo intymiosios higienos. Tačiau kai kurie vyrai vis dar mano, kad intymioji higiena yra vien tik moterų reikalas, todėl savo lytinių organų priežiūrai skiria nepakankamai dėmesio. Geri asmens higienos įpročiai padeda išsaugoti ne tik lytinę sveikatą, bet ir patrauklumą.

Nepatogi kūno vieta

Visai nedidelę žmogaus kūno dalį sudaranti lytinė sistema kelia palyginti nemažai rūpesčių. Taip yra todėl, kad šioje vietoje atsiveria šalinimo organai, oda čia plonesnė ir jautresnė, gausiau prakaituojanti ir labiau plaukuota. Odos raukšlėse užsilaiko pleiskanos, riebalų, prakaito ir šlapimo likučiai, kurie sudaro palankią terpę bakterijoms daugintis ir skleisti blogą kvapą. Be to, per lytinius kontaktus gali plisti įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjai. Visa tai apsprendžia šios kūno srities priežiūros ypatumus ir svarbą siekiant išvengti mažojo dubens organų ligų: uretrito, prostatito, balanito, cistito ir kitų. Deja, tenka pripažinti, kad šiomis ligomis anksčiau ar vėliau suserga daugelis vyrų, nors ir kaip vengiama apie tai kalbėti.

Svarbiausia – švara

Tik švari oda gali normaliai funkcionuoti ir sveikai atrodyti. Kūno švaros palaikymui pakanka kasdien maudytis po dušu ar vonioje, ypatingą dėmesį skiriant išorinių lytinių organų odos raukšlėms. Esant galimybei, gerai būtų apsiplauti ir po kiekvieno tuštinimosi. Net ir tinkamai prižiūrimiems šiems organams būdingas silpnas specifinis kvapas, tačiau jeigu šis kvapas tampa nemalonus ir jam pašalinti nepakanka įprastų higienos priemonių, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, nes tai gali būti ligos požymis. Reikia vengti bendrų rankšluosčių, kempinių ir plaušinių, kadangi infekcija gali tykoti netgi ten, kur mažiausiai to tikimasi: pirtyje, baseine, vonioje, ypač jeigu nesilaikoma dezinfekcijos režimo. Apatinis trikotažas turėtų būti medvilninis ir keičiamas kasdien.

Visur reikalingas saikas

Nors oda ir gleivinės turi natūralią apsaugą, tačiau ją lengvai gali pažeisti netinkamos kūno priežiūros priemonės ir kai kurie medikamentai. Pavyzdžiui, silpnai rūgšti prakaito reakcija pH 5,5 – 6,5 ir naudingos bakterijos saugo šlapimo ir lytinius takus nuo žalingų bakterijų ir grybelių, o šarminis ir dezinfekuojantis muilas sutrikdo normalią šarmų ir rūgščių bei naudingų ir žalingų bakterijų pusiausvyrą. Panašiai veikia ir beveik visos moterų vietiškai naudojamos cheminės kontracepcijos priemonės bei kai kurie prezervatyvai ir antibiotikai. Visa tai susilpnina vietinį imunitetą, todėl atveria kelią infekcijai, kuri gali sukelti ne tik vyro, bet ir moters lytinių organų uždegimą. Patariama naudoti tik tokį muilą arba dušo želė, kurių pH yra artima natūraliai odos reakcijai, o vaistų iš viso negalima vartoti savo nuožiūra. Sena tiesa: ko per daug, tas nesveika.

Vargas dėl prakaito

Beveik visi vyrai turi problemų dėl prakaitavimo, tiksliau sakant, dėl nemalonaus jo kvapo. Iš tikrųjų blogą kvapą skleidžia ne pats prakaitas, o jį skaidančios bakterijos. Ypač geros sąlygos bakterijoms daugintis yra pažastyse, tarpvietėje ir pėdose, nes čia visada šilta ir drėgna. Efektyviausia priemonė nuo nemalonaus prakaito kvapo yra muilas ir vanduo, todėl būtina kasdien maudytis bei keisti apatinius rūbus ir kojines. Jeigu tai nepadeda, rekomenduojama nusiskusti pažastų ir gaktos srities plaukus bei naudoti baktericidinį muilą. Nors prakaitavimas dėl to nesumažės, bet bakterijų veikla bus prislopinta. Šiek tiek sumažinti išskiriamo prakaito kiekį gali antiperspirantai, kurių sudėtyje yra aliuminio chlorido. Taip pat derėtų prisiminti, kad dezodorantai tik laikinai užmaskuoja blogą kvapą, o lytinių organų iš viso negalima purkšti dezodorantais, nes juose esantis etilo alkoholis gali sudirginti ir taip jautrią odą. Nors visi žino, kad kvėpinti galima tik švarų kūną, vis dėlto kartais atrodo, jog kai kurie žmonės dezodorantus naudoja tik todėl, kad tingi praustis.

Dėl skonio nesiginčijama

Sveikatos išsaugojimui ne mažiau svarbi ir lytinio gyvenimo higiena. Nors daug kas mano, jog lovoje viskas galima, tačiau iš tikrųjų net ir sekso srityje pravartu laikytis tam tikrų higienos normų. Visų pirma, nederėtų leistis į lytinius santykius prieš tai neišsimaudžius ar bent neapsiplovus savo lytinių organų. Tai suteiktų daugiau pasitikėjimo savimi ir išreikštų pagarbą savo partnerei. Juk visiems maloniau liesti gražų, švarų ir gaiviai kvepiantį kūną, o blogas kūno kvapas gali užgesinti bet kokią aistrą. Nors, kaip sakoma, dėl estetinio skonio nesiginčijama, tačiau oraliniai ir analiniai lytiniai santykiai be prezervatyvo yra tikrai nehigieniški. Taip pat reikėtų vengti atsitiktinių lytinių kontaktų, nes paprastai jie vyksta skubotai ir tinkamai tam nepasiruošus. Po lytinio akto reikia nepamiršti tuojau pat pasišlapinti ir apsiplauti vandeniu su muilu. Nors tai kiek sumažina užsikrėtimo lytiškai plintančiomis ligomis riziką, tačiau negali pakeisti prezervatyvo.

Tikri vyrai saugo sveikatą

Kultūringi žmonės supranta, lytinės sveikatos apsaugai nepakanka vien intymiosios higienos priemonių, todėl nuo lytinio gyvenimo pradžios bent kartą per metus profilaktiškai pasitikrina net ir neturėdami nusiskundimų. Vyro sveikatos centras tam ir yra, kad tikriems vyrams būtų patogu greitai ir be jokių problemų sužinoti visą tiesą apie intymiąją savo sveikatos pusę. 

 

Pagarbiai, Jūsų gydytojas Česlovas Maksvytis

Urologijos klinika Klaipėdoje: urologas dermatovenerologas venerologas seksopatologas seksologas.

Erekcijos sutrikimas prostatitas lytiškai plintančios venerinės ligos lytinės infekcijos.

Jaunimo vyro lytinės sveikatos profilaktinė patikra Klaipėda.