Šūkis

LYTIŠKAI PLINTANČIOS LIGOS

 

Lytiškai plintančios ligos (LPL) yra ne tik medicininė, bet ir socialinė problema, kadangi jos dažniausiai pažeidžia jaunimą, kuriam priklauso tautos ateitis. AIDS grėsmės akivaizdoje tiesiog gyvybiškai svarbu, kad jaunuolių lytinis gyvenimas nuo pat pradžių būtų saugus. Saugus gali būti tik toks seksas, kai lytiškai santykiaujant imamasi priemonių apsisaugoti nuo LPL. Saugaus sekso principai yra labai paprasti, todėl LPL galima išvengti.

Kuo čia dėta Venera

Tokias ligas, kuriomis dažniausiai susergama po atsitiktinių lytinių santykių, prancūzų mokslininkas Dž. Betankuras 1527 metais pavadino venerinėmis. Pavadinimas prigijo, bet kuo čia dėta mitologinė romėnų meilės deivė Venera, jeigu iš tikrųjų šios ligos turi mažai ką bendro su tikra meile. Mat, viduramžiais buvo tikima mitu, kad lytiškai santykiauti esą baisiai nuodėminga, o sirgti lyties organų ligomis yra didelė gėda.  Todėl susiedami Veneros vardą su šiomis ligomis krikščionys siekė paniekinti pagonišką dievybę ir apsaugoti žmones nuo blogio. Kadangi šis moters grožio simbolis tokio pažeminimo tikrai nenusipelnė, dabar venerinės ligos vadinamos tiesiog lytiškai plintančiomis ligomis. Tačiau pasikeitė tik pavadinimas, o pačios ligos ne tik neišnyko, atvirkščiai, jų žinoma dar daugiau. Visais atvejais jas sukelia lytiškai plintančios infekcijos – bakterijos ir virusai.                              

Uretritas – dažniausia vyrų LPL

Nors lytiniu keliu gali plisti apie dvidešimt infekcijų, svarbiausios LPL yra AIDS, sifilis, gonorėja, chlamidijozė, trichomonozė, hepatitas B, lytinių organų pūslelinė ir karpos. Visų šių ligų simptomus geriausiai išmano gydytojai, o eiliniam žmogui pakanka žinoti, kad bet kokie pakitimai lytinių organų srityje gali būti LPL požymiai. Tai lyties organų išskyros, deginimas, niežėjimas, paraudimas, išbėrimas, pūslelės, opelės ir mazgeliai. Paprastai šie simptomai pasireiškia ne iš karto, o kai kurioms LPL nebūdingi jokie išoriniai požymiai, jos nustatomos tik pagal laboratorinių tyrimų duomenis. Vyrams dažniausiai pasitaikanti LPL yra infekcinis uretritas, t.y. šlaplės uždegimas. Gonokokų sukeltas uretritas vadinamas gonorėja, tačiau šiuo metu ja sergama palyginti retai. Žymiai dažniau susergama negonokokiniu uretritu, kuris gali komplikuotis lėtiniu prostatitu, epididymitu, vezikulitu, nevaisingumu ir lytinės potencijos sutrikimais. Norint išvengti šių komplikacijų, reikėtų dažniau profilaktiškai pasitikrinti sveikatą net ir nesant jokių nusiskundimų. Kuo anksčiau bus nustatyta diagnozė, tuo lengvesnis bus gydymas.

Neverta rizikuoti

Dauguma vyrų yra įsitikinę, kad susirgti LPL gali kas nors kitas, tik ne jis pats. Iš tikrųjų LPL mums gresia dažniau, negu apie tai pagalvojame. Daugelis mano, kad saugiausias yra oralinis seksas, neva burna esanti švariausia kūno vieta. Iš tikrųjų seksas, koks jis bebūtų: vaginalinis, oralinis ar analinis, – yra maždaug vienodai nesaugus LPL atžvilgiu, jeigu neužkertamas kelias vieno kūno išskyroms patekti į kitą, kadangi visuose organizmo skysčiuose gali būti įvairių ligų sukėlėjų. Pavyzdžiui, pūslelinės virusas vienodai pažeidžia ir lūpas, ir lytinius organus, o žmogaus papilomos virusas gali sukelti ne tik gimdos, bet ir gerklės vėžį. Pakankamai patikimas barjeras infekcijai plisti yra prezervatyvas, kuris netrukdo mėgautis seksu, bet apsaugo beveik nuo visų LPL. Prezervatyvu nėra būtina naudotis tik tuo atveju, kai abu lytiniai partneriai yra pasitikrinę sveikatą dėl LPL, neturi šalutinių lytinių kontaktų, santykiauja tik natūraliu būdu ir nevengia nėštumo. Nesilaikant šių rekomendacijų rizikuojama savo ir artimųjų sveikata.

Geriausia apsauga

Skirtingai nuo kitų infekcinių ligų, visas užsikrėtimo LPL mechanizmas yra mūsų valioje. Jeigu mes patys nesirūpinsime savo saugumu, tai ir niekas kitas mūsų neapsaugos, o geriausia apsauga – patikimi moraliniai stabdžiai, be kurių gyventi šiais laikais būtų tikrai rizikinga. Visa bėda, kad jaunimas dažnai neskiria meilės nuo geismo: mylėti ir mylėtis daugeliui atrodo vienas ir tas pats. Netyčia supainiojus šiuos du visai skirtingus dalykus, dažniausiai tenka skaudžiai nusivilti. Mat, įsimylėjimas yra iš egoizmo kilęs ir seksualiai motyvuotas jausmas, todėl jis dažniau virsta įtarumu, pavydu ir neapykanta, negu tikra meile. Meilė remiasi dvasinėmis vertybėmis, todėl ji neatskiriama nuo ištikimybės, atsakomybės ir pagarbos kitam asmeniui. Tikra meilė gali apsaugoti žmogų nuo bet kokio blogio, taip pat ir nuo LPL, ko negalima pasakyti apie įsimylėjimą, kuris aptemdo protą. Todėl tie, kas vis dar jaučiasi įsimylėję, būtinai turėtų naudoti prezervatyvą, nes aistros praeina, o ligos lieka. Taigi, labiau mylėkime patys save ir vieni kitus, kad visų mūsų gyvenimas būtų saugesnis.

Klysti yra žmogiška

Saugaus seksualinio elgesio taisykles būtina žinoti ne vien todėl, kad visada griežtai jų laikytumeisi, bet ir tam, kad galėtum suprasti, kada pasielgei nesaugiai. Per daug pasitikint savimi ir kitais, aklai pasiduodant emocijoms ir aistroms ar apsvaigus nuo alkoholio, dažnai prarandamas atsargumas ir padaroma apmaudžių klaidų. Žinoma, geriau būtų mokytis iš svetimų klaidų, bet kartais ir pačiam sunku jų išvengti, ypač kai esi dar jaunas ir nori viską išbandyti. Tačiau net ir patyrusiems bandytojams ne visada pasiseka, o ką jau kalbėti apie pradedančiuosius. Tikras vyras ne tas, kuris niekada neklysta, o tas, kuris nebijo pats sau prisipažinti suklydęs ir visada stengiasi ištaisyti savo klaidas, kol dar ne per vėlu. Niekas mūsų neverčia lengvabūdiškai elgtis, todėl nekaltinkime Veneros už savo pačių klaidas.

Tikri vyrai tikrinasi sveikatą

Pasielgus rizikingai ar įtarus galimą užsikrėtimą LPL būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją dermatovenerologą, bet ne į laboratoriją ar vaistinę. Tik specialistas gali paskirti būtinus tyrimus ir efektyvų gydymą, todėl niekada nesigydykime patys. Suprantamas kai kurių jaunuolių drovumas praverti gydytojo kabineto duris, tačiau bus drąsiau, jei žinosi, kad Vyro sveikatos centre visada esi laukiamas.

 

Pagarbiai, Jūsų gydytojas Česlovas Maksvytis

Urologijos klinika Klaipėdoje: urologas dermatovenerologas venerologas seksopatologas seksologas.

Erekcijos sutrikimas prostatitas lytiškai plintančios venerinės ligos lytinės infekcijos.

Jaunimo vyro lytinės sveikatos profilaktinė patikra Klaipėda.