VYRO SEKSUALINĖ SVEIKATA
Seksualinė sveikata yra neatskiriama žmogaus sveikatos dalis, kurios negalima nei per daug sureikšminti, nei visiškai ignoruoti. Gera seksualinė sveikata yra viena iš partnerystės džiaugsmo ir šeimos stabilumo paslapčių. Vyrui nepaprastai svarbu jo lytinė potencija: nuo jos nemažai priklauso jo savigarba, padėtis šeimoje ir visuomenėje. Daugelio intymaus bendravimo nesusipratimų padėtų išvengi seksualinių sutrikimų psichoprofilaktika.
Mitai ir tikrovė
Seksas yra suaugusių žmonių žaidimas, abiems pusėms siekiant to paties tikslo – lytinio pasitenkinimo. Svarbiausia šio žaidimo taisyklė: elgtis taip, kad nė vienas iš partnerių nesijaustų pralaimėjęs. Šiais laikais seksas jau nebėra tai, ką anksčiau vyras ir moteris galėdavo daryti tik po vestuvių. Dabar krypstama į kitą kraštutinumą, kuomet seksas laikomas bendravimo būdu ar proga susipažinti. Kitas mitas, kad vyras privalo patenkinti moterį, o moteris vyrą, taip pat jau pasenęs. Šiuolaikiniu požiūriu, vyras ir moteris yra lygiaverčiai lytiniai partneriai, turintys vienodas teises ir pareigas. Todėl seksą derėtų suprasti ir vertinti ne kaip prievolę, o kaip dovaną, kurią reikia mokėti su meile įteikti ir su dėkingumu priimti. Nors sekso kultūra keičiasi, seksualiniai sutrikimai lieka tokie patys, kaip ir anksčiau. Vyro lytinė disfunkcija gali pasireikšti bet kuriame amžiuje lytinio potraukio, erekcijos, ejakuliacijos sutrikimais ir jų deriniais.
Susilpnėjusi erekcija
Nepakankama erekcija – vienas dažniausių lytinės funkcijos sutrikimų. Tai vyro negalėjimas pasiekti arba išlaikyti erekcijos iki lytinio akto pabaigos, dėl ko jis jaučiasi menkavertis. Tokių problemų turi kas trečias jaunas ir kas antras vidutinio amžiaus vyras. Erekcijos sutrikimai gali būti psichinės ir organinės kilmės, laikini arba pastovūs. Iš psichologinių priežasčių svarbiausios yra emocinis stresas, nuovargis, depresija, nerimas ir abejonės savo lytiniu pajėgumu. Tarp organinių priežasčių reikia paminėti kraujotakos, nervų, endokrinines, prostatos ligas, rūkymą, alkoholio ir kai kurių vaistų vartojimą. Psichogeniniai erekcijos sutrikimai gydomi psichoterapinėmis ir refleksoterapinėmis priemonėmis, o somatiniai gali būti koreguojami medikamentiniais ir chirurginiais metodais. Tačiau negalima savo nuožiūra vartoti jokių stimuliatorių, kadangi visi jie turi ir šalutinį poveikį. Todėl, kilus problemų dėl erekcijos, svarbiausia – laiku kreiptis į gydytoją seksopatologą.
Pagreitėjusi ejakuliacija
Daugelis jaunų vyrų, ieškančių seksopatologo pagalbos, skundžiasi per greitu sėklos išsiliejimu. Neretai jie jaučiasi kalti dėl to, kad įvykus priešlaikinei ejakuliacijai tenka baigti lytinį aktą, nors partnerė lieka nepatenkinta. Priešlaikinė ejakuliacija būna tada, kai sperma išsilieja anksčiau nei per dvi minutes nuo varpos įstūmimo į makštį arba po 10 – 15 frikcijų. Ją gali sukelti padidėjęs nervų sistemos jautrumas, endokrininės ligos, lėtinis prostatitas, kofeinas, kai kurie narkotikai, onanizmas, neurozė. Tačiau ne visada ejakuliacijos pagreitėjimas yra ligos požymis. Pavyzdžiui, jaunystėje dėl lytinių hormonų pertekliaus frikcijų periodas būna daug trumpesnis nei vyresniame amžiuje. Be to greita ejakuliacija dažniau skundžiasi tie vyrai, kurie ir šiaip gyvenime linkę per daug skubėti ir nemoka valdyti savo emocijų, ypač kairiarankiai. Vieni iš efektyviausių būdų ejakuliacijos sutrikimams koreguoti yra refleksoterapija bei psichofizinės treniruotės seansai ištvermei ir valiai stiprinti
Seksualinė priklausomybė
Šiais visuotinio streso ir informacinių technologijų laikais vis labiau plinta įvairios priklausomybės. Viena iš jų yra priklausomybė nuo sekso, kuomet erotika užvaldo visas žmogaus mintis ir siekius. Nebūna dienos be lytinių santykių, masturbacijos ar pornografijos. Visa kita atrodo neįdomu, todėl nukenčia mokymasis, darbas, šeimos santykiai ir pati asmenybė. Blėstant jausmams neretai išyra ryšiai su artimais žmonėmis, todėl apima vienatvė ir depresija. Tapęs vaistu nuo depresijos seksas praranda gerą skonį – nebeteikia tokio malonumo, kaip anksčiau. Priklausomybė skatina priekabiavimą, neištikimybę ir kitokį nederamą seksualinį elgesį. Kadangi pats žmogus savo elgesyje problemų paprastai nemato ir pagalbos neieško, tai ir padėti jam niekas negali. Norint išvengti seksualinės priklausomybės, reikia daugiau dėmesio skirti fiziniam aktyvumui, lytiniam saikingumui ir dvasiniam tobulėjimui. Tik nuolatinės pastangos pačiam ką nors mylėti ir būti mylimam gali išlaisvinti iš priklausomybės spąstų ir padėti atrasti už seksą svarbesnių vertybių, galinčių sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą.
Mylėti ar mylėtis
Dažniausia vyro ir moters lytinės disharmonijos priežastis yra skirtingas jų požiūris į meilę. Mat, vyrai pirmenybę teikia fiziniam potraukiui, o moterims svarbiau dvasinis meilės pradas. Kitaip sakant, vyrai labiau trokšta mylėtis, o moterys – mylėti ir būti mylimomis. Kai kurie vyrai nepakankamai domisi partnerės seksualiniais poreikiais, stengdamiesi patenkinti tik savo lytinę aistrą. Toks egoistiškas požiūris į seksą visada išduoda jausmų stoką. Seksualinis vienas kito išnaudojimas žemina žmogišką orumą. Tik meilė morališkai pateisina seksą, todėl pirmiausia reikėtų pamilti žmogų kaip asmenybę, o tada jau galima pagalvoti ir apie intymius santykius su juo. Taigi mylėjimusi galima vadinti tik seksą iš meilės.
Tikri vyrai mylisi be vaistų
Seksas yra nuostabus žmogaus prigimties šokis, kurio sūkuryje ne tik susijungia kūnai, bet ir atsiskleidžia sielos. Seksas be meilės panašus į šokį be muzikos, o meilė be sekso – į muziką be šokio. Matyt, meilės menui taip pat reikia talento, kuris ne kiekvienam duotas, o jeigu jo neturi, tai ir jokios ,,kamasutros” nepadės. Nors Vyro sveikatos centras negali išmokyti mylėti, tačiau turi priemonių, kaip be tablečių pagerinti lytinio gyvenimo kokybę.
Pagarbiai, Jūsų gydytojas Česlovas Maksvytis
Urologijos klinika Klaipėdoje: urologas dermatovenerologas venerologas seksopatologas seksologas.
Erekcijos sutrikimas prostatitas lytiškai plintančios venerinės ligos lytinės infekcijos.
Jaunimo vyro lytinės sveikatos profilaktinė patikra Klaipėda.